راهنمای محاسبه قیمت طلا، چگونه طلا را قیمت گذاری می‌کنند؟

برای بسیاری از مردم هنوز هم جای سوال است که چرا محاسبه قیمت طلا آنقدر پیچیده  است؟ مگر نه اینکه باید قیمت وزن طلا را ضربدر وزن کل طلا کرد؟ پس چرا فروشنده طلا مبلغ بیشتری بر میدارد و از این فرمول پیروی نمیکند؟ ما در این  مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و به شما نشان میدهیم که نحوه محاسبه قیمت طلا و جواهر چگونه است. در پایان این مقاله به درستی نحوه ارزش و قیمت گذاری مصنوعات طلا برایتان روشن خواهد شد و خواهید فهیمد که خرید و فروش طلا مانند یک بقالی نیست که صرفا قیمت روی اجناس قیمت نهایی باشد که خریدار پرداخت خواهد کرد.

آشنایی با انواع روش محاسبه قیمت طلا

حتما حین خرید طلا به شما فاکتوری تحویل داده خواهد شد و حتما تاکنون حداقل یکبار چشمتان به فاکتور خورده است. اغلب فروشندگان طلا، زمانی که فاکتور مینویسند تنها به نوشتن وزن کل قطعه خریداری شده، عیار و قیمت نهایی بسنده میکنند. خیلی کم پیش می آید که طلافروشی بخواهد قیمت روز و لحظه ای هر واحد طلا را در فاکتور قید کند. نتیجه همه این اتفاقات باعث میشود که شما در لحظه نوشتن فاکتور، اصلا متوجه نخواهید شد که آیا نحوه محاسبه قیمت همانطوری خواهد بود که در ادامه ذکر خواهیم کرد یا خیر.

به طور خلاصه نحوه محاسبه به این صورت است که وزن کل قطعه را ضربدر قیمت هر واحد از طلا میکنند. (قیمت واحد یعنی قیمت طلای خام (طلا ۱۸ عیار) به اضافه‌ی اجرت ساخت به اضافه‌ی ۷ درصد سود.)

خرید و فروش طلا و جواهرات چه تفاوتی با هم دارد؟

برای اینکه بتوانید بهتر متوجه شوید که تفاوت دقیق خرید و فروش طلا و جواهرات با هم چیست به  موارد زیر توجه کنید.

محاسبه قیمت طلا

اصلی ترین مساله و فاکتور در نحوه محاسبه قیمت طلا ارزش روزانه و لحظه  ای هر گرم از آن است. به این صورت که فروشند قیمت هر گرم در لحظه از طلا را با اجرت و سود خودش جمع زده و قیمت نهایی را به شما اعلام میکند. (قیمت هر گرمx وزن کل قطعه طلا+ اجرت+ سود خودش که معمولا ۷ تا ۸ درصد است= قیت تمام شده)

محاسبه قیمت خرید و فروش جواهرات

نحوه محاسبه قیمت در خصوص جواهرات کمی متفاوت از طلای خالی است. برخلاف طلا، ما در قیمت گذاری جواهرات فاکتورهای مهمی از جمله نوع سنگ قیمتی و ارزش آن، اجرت ساخت پایه و نگهدارنده جواهر، مخراج و سایر هزینه ها را را در نظر میگیریم. و در نهایت هزینه و قیمت جواهرات اینگونه حساب میشود: قیمت هر گرم طلای روزx وزن قطعه + اجرت ساخت پایه+ سود فروشنده که معمولا حدود ۲۰ درصد است + عوامل موثر دیگر.

اجرت طلا نیز بر محاسبه قیمت طلا تاثیر دارد

قبل از اینکه بخواهید این بخش را بخوانید لازم است که درباره  اجرت طلا اطلاعات کافی داشته باشید. اجرت طلا یک قرارداد نانوشته  است که در آن حین خرید، شما باید مبلغی اضافه بر قیمت طلا، بابت حق زحمت و کارکرد سازنده طلا، به صورت غیر مستقیم به او پرداخت کنید. اگر میخواهید به طور کامل با اجرت طلا و نحوه محاسبه آن آشنا شوید روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

اجرت به صورت عمومی بر اساس فاکتورهایی مثل وزن طلا  همچنین طرح و نقوش بکار رفته با آن و نحوه ساختش مشخص میشود. چنانچه طلایی که شما میخواهید بخرید ماشینی است و در تیراژ بالا تولید شده باشد، معمولا اجرتش کمتر از حالتی که همان طلا توسط دست و با نیروی کاملا انسانی ساخته شود. بنابراین به طور معمول اجرت طلاهای ماشینی کمتر از اجرت طلای دست ساز روی محاسبه قیمت طلا تاثیر میگذارد.

در خصوص اجرت طلا به چند نکته زیر توجه کنید

 • هیچ دو قطعه طلای ساخته شده اجرت یکسانی ندارند.
 • اگر برای ساخت قطعه طلای مد نظر شما از دستگاه ها و قالب های از پیش آماده شده استفاده شود اجرت کمتر است. برای مثال ساخت النگو و زنجیر طلا چون به کمک قالب صورت میگیرد اجرت کمتری دارد.
 • اگر در ساخت مصنوعات، ظریف کاری و یا به اصطلاح ریزه کاری زیادی صورت گرفته باشد، اجرت بالاتر است. برای مثال سینه ریز یکی از مصنوعاتی است که اجرتش نسبتا بالا است.
 • و در نهایت کشور مبداء طلا نیز در اجرت و نحوه محاسبه تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال قیمت نهایی محصولات ایتالیایی از محصولات ایرانی بیشتر است.

طلا و جواهر با همه تفاوتی دارند؟ آیا این دو یک تعریف و مفهوم دارند؟

البته که طلا و جواهرات با هم متفاوت هستند و نمیتوان آن ها را در یک دسته قرار داد. از نظر تعریف به مصنوعات طلا و یا هر قطعه طلایی که در آن تنها از فلز طلا استفاده شده باشد طلای خالی گفته میشود. این در حالی است که، جواهر به طلاهایی گقته میشود که در آن ها از انواع سنگ های قیمتی و با ارزش استفاده میشود. سنگ های با ارزش بکار رفته  در جواهرات معمولا یا اتمی هستند یا اصل. اگر سنگ بکار رفته در جواهر، سنگ اتمی باشد به آن جواهر اتمی گفته میشود و اگر هم سنگ اصل باشد به آن جواهر اصل گفته میشود.

محاسبه قیمت طلا با در نظر گرفتن سنگ ها قیمتی و با ارزش

احتمالا تا اینجای کار با روند محاسبه قیمت طلای معمولی و بدون سنگ آشنا شده اید. اگر در ساخت طلا از سنگ های قیمتی اصل و یا اتمی استفاده شده باشد، قیمت آن سنگها نیز به قیمت طلا افزوده خواهد شد. سنگ های طبیعی و اصل معمولا قیمت بالاتری نسبت به سنگ های اتمی دارند و هرچه در ساخت سنگ ها ریزه کاری، ظریف کاری و جزئیات بیشتری دیده شود قمیت جواهر نیز بیشتر خواهد شد. اما اگر سنگ ساده باشد تنها قیمت خود سنگ بر نحوه محاسبه تاثیر خواهد گذاشت.

انصاف و مشتری مداری در قیمت گذاری طلا

یکی از بهترین راه های خرید طلا و جواهر، خرید از طریق اینترنت و در بستری امن از یک سایت مطمئن است. چنانچه دوست دارید که با کم ترین اجرت ممکن و با بهترین کیفیت مصنوعات طلا و جواهر خود را بخرید میتوانید به فروشگاه خان طلا مراجعه کنید و تنها با چند کلیک ساده محصول مد نظر خود را با فاکتور اصلی درب منزل تحویل بگیرید. برای مشاهده مجوزهای فروش اینترنتی خان طلا به صفحه اصلی سایت طلا و میتوانید برای مشاهده آدرس و شماره های تماس شرکت به صفحه خان طلا مراجعه کنید.

 

طلای ۱۸ عیار چیست؟ همه چیز درباره طلاهای ۱۸ عیاری

خرید و فروش جواهرات و قطعات طلا ۱۸ عیار امروزه بنا به دلایلی در کشور ما بسیار زیاد شده است. طلاهایی با این عیار هم درصد خلوص و هم دوام و استحکام نسبتا بالایی دارند. برای اینکه بدانید منظور از طلای ۱۸ عیار چیست و چرا به آن ها اینگونه اطلاق میشود حتما این مقاله را بخوانید.

طلای ۱۸ عیار چیست؟

جواهرات به طور کلی یا تماما از جنس طلا خالص ساخته میشوند که به آن ها ۲۴ عیار گفته میشود. و یا اینکه در ترکیب با سایر فلزاتی مثل مس ساخته میشوند که در این حالت عیار آن ها بسته به مقدار و درصد طلای بکار رفته در جواهرت، عیارهایی پایینتر از ۲۴ خواهد بود (مثلا ۲۲، ۱۱، ۱۴ یا کمتر). طلای ۱۸ عیار هم نوعی آلیاژ طلا است که در آن علاوه بر طلا از فلزات ارزشمند دیگری نیز استفاده شده است. به این نوع طلا، ۱۸نیز گفته میشود.

طلای 18 عیار

چند درصد از طلا ۱۸ عیار از طلای خالص ساخته میشود؟

وقتی میگوییم فلان جواهر ۱۸ عیار است یعنی در مجموع از ۲۴ عیار کامل، ۶ عیار کمتر دارد و بنابراین درصد طلای بکار رفته در آن کمتر است. جواهرات ۱۸ عیار معمولا حاوی ۷۵ درصد طلای خالص هستند و ماباقی آن ها از سایر فلزات ساخته میشود. این فلزات میتوانند روی، مس، نیکل و چند فلز با ارزش دیگر باشند. که در مجموع ۲۵ درصد جواهر را به خود اختصاص میدهند.

نکته:

طلای ۲۴ عیار معمولا نرم و ظریف است و از استحکام کمتری برخوردار است. هرچه عیار کمتر شود این دوام و استحکام بیشتر میشود بنابراین طلا ۱۸ عیار در مقایسه با ۲۴ محکمتر و بادوام تر است. اما قیمت طلا عیار با قیمت طلا ۲۴ عیار متفاوت است.

طلای ۱۸K با ۱۰ و ۱۴ عیار چه تفاوتی دارد؟

 • جواهرات با عیار ۱۸ در مقایسه با عیارهای پایین مزایای بسیار زیادی دارند. برای مثل برخی از افراد به نیکل حساسیت دارند و از آنجایی که طلاهای با عیار کمتر از ۱۸ ممکن است از نیکل زیادی برخوردا باشند، به راحتی باعث حساسیت شخص شوند. اما جواهر ۱۸ عیار معمولا نیکل کمتری دارد و بنابراین اگر حساسیت هم باشد، بسیار محدود و کوتاه خواهد بود. کسانی که به این فلز حساس هستند در صورت استفاده از طلای ۱۰ عیار ممکن است بثورات پوستی شدیدی را تجربه کنند.
 • نکته مهم دیگر برای خرید طلای ۱۸K این است که رنگ آن به رنگ طلای خالص نزدیکتر است این درحالی است که طلاهای ۱۰ و ۱۴ عیار معمولا کمرنگ تر هستند و رنگشان غیرطبیعی و ناخوشایند است. برای مثال اگر قصد خرید گردنبد طلا دارید بهتر است عیار پایین نخرید. زیرا رنگ آن ها با عیارهای بالا بسیار متفاوت اشت.
 • از سوی دیگر شما با خرید جواهرات ۱۰ عیاری، که حاوی تنها ۴۱.۷ درصد طلا و بیشتر از ۵۹ درصد فلزات دیگر است، بیشتر به نظر میرسد به جای طلا، فلزت دیگر را خریداری کرده اید.
 • تنها نکته منفی طلا ۱۸ عیار به نسبت ۱۰ و ۱۴ این است که، این قطعات از استحکام کمتری برخوردارند و اگر بخواهید برای تمام عمر مثلا یک انگشتر طلا ۱۴ عیار دست کنید دوام و ماندگاری اش بیشتر از ۱۸ خواهد بود.

طلای 18 عیار

مقایسه طلای ۱۸ عیار با طلا ۲۲K

طلا با عیار بالاتر از ۱۸K خالص تر است و رنگ طبیعی تری دارد، اما قیمت طلا بیشتری هم دارد. اگر میخواهد قطعه طلایی بخرید که کم استفاده میکنید و در همان چند باری که استفاده میکنید چشم همه را به خود بدوزید طلای ۲۲ بخرید (مثلا اگر قصد خرید نیم ست طلا دارید). اما اگر میخواهید همیشه از طلای استفاده کنید و ماندگاری آن برایتان مهم است سعی کنید ۱۸ بخرید. (مثلا اگر قصد خرید گوشواره طلا دارید.).

از کجا باید بدونم طلای من ۱۸ عیار است یا نه؟

برای شناسایی این نوع طلا، اصلا کار سختی ندارید زیرا میتوانید از علایم مشخصی برای تشخیص و شناخت عیار استفاده کنید. معمولا اغلب جواهرات و طلا ۱۸ عیار یکی از علایم زیر را به صورت حک شده روی خود دارند:

 • ۱۸K
 • ۱۸Kt
 • ۱۸ct
 • ۱۸k

نکته:

گاهی اوقات، طلای ۱۸K با اعدادی مثل ۷۵۰ یا ۰.۷۵ نیز قابل شناسایی هستند. به این معنی که ۷۵ درصد از جواهر شما از طلای خالص ساخته شده است.

طلای 18 عیار

چند نکته جهت خرید طلا ۱۸ عیار

 • اگر استحکام طلا برایتان مهم است طلاهای ۱۴ و ۱۸ بخرید. برای مثال اگر انگشتر یا دستبند طلای خود را هر روز استفاده میکنید و شغلی دارید که ممکن است به این جواهرات آسیب بزند خرید طلای K18 و K14 بهتر از ۲۲ عیار است.
 • با این حال، اگر به نیکل بسیار حساسیت دارید، حتی برخی از قطعات ۱۴K ممکن است بثورات و آسیب پوستی به شما وارد کنند، پس بهتر است در این موارد طلای با عیار بالا مثل ۱۸ بخرید.
 • اگر برای استفاده روزمره قصد دارید قطعه طلایی مثل انگشتر بخرید بهتر است ۱۸ بخرید.
 • اگر فکر میکنید که قیمت طلا ۱۸ عیار زیاد است میتوانید طلاهای کم عیار دیگر را بخرید.

برای خرید طلای ۱۸ عیار کم اجرت به این صفحه مراجعه کنید.

از کجا جواهرات و طلا ۱۸ عیار بخرم؟

فرقی نمیکند که قصد خرید چه نوع جواهراتی با چه نوع عیاری را دارید. بهترین گزینه برای خرید این محصولات و زیورآلات قطعا جایی مانند خان طلا است. اگر قصد خرید هر نوع قطعه طلا را دارید میتوانید سری به فروشگاه اینترنتی ما بزنید و از میان انبوهی از نمونه کارهای ما، یکی را سفارش دهید و یا اگر طرح خاصی مد نظرتان است و میخواهید به صورت اختصاصی ساخته شود باز هم ما به شما کمک میکنیم و قطعه مد نظر و سفارشی شما را در اولین فرصت با بهترین کیفیت خواهیم ساخت. برای ارتباط با ما میتوانید با شماره های تماس درج شده در سایت تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس ما مراجعه کنید.

Leave a Comment